Eesti Sotsioloogide Liit tänas auliikmeid juubelikonverentsil

Eesti Sotsioloogide Liit tänas ja tunnustas novembri keskel Tartus peetud juubelikonverentsil „Eesti sotsioloogia eile ja täna: sotsioloogiaõpe Tartu Ülikoolis 35 ja Eesti Sotsioloogide Liit 25“ kevadel valitud auliikmeid, emeriitteadlasi Jüri Kruusvalli, Marju Lauristini, Ene-Margit Tiitu, Liina-Mai Toodingut ja Peeter Vihalemma.

Foto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Auliikmete panusest Eesti sotsioloogiasse ning nende rollist sotsioloogide kogukonnas rääkisid auliikmete akadeemilised „lapsed-lapselapsed“ ja nooremad kolleegid. Jüri Kruusvallist rääkis dotsent Liis Ojamäe (Taltech), Marju Lauristinst professor Triin Vihalemm (Tartu Ülikool), Ene-Margit Tiidust professor Kairi Kasearu (Tartu Ülikool), Liina-Mai Toodingust Kadri Rootalu (Statistikaamet) ning Peeter Vihalemmast teadur Signe Opermann (Tartu Ülikool).

Auliikmete tänamise tseremooniat on võimalik järele vaadata UTTV-s.

Professor Paul Kenkmanni nimelise doktoritöö preemia esimene laureaat on Kadri Soo

Eesti Sotsioloogide Liit kuulutas konverentsil „Eesti sotsioloogia eile ja täna: sotsioloogiaõpe Tartu Ülikoolis 35 ja Eesti Sotsioloogide Liit 25“ välja esimest korda toimunud Paul Kenkmanni nimelise sotsioloogiaalase doktoritöö konkursi tulemused.

Preemia pälvis Kadri Soo, kes oli ka üks professor Paul Kenkmanni viimastest õpilastest, mis lisab konkursi tulemusele sümboolset tähendust. Kadri Soo kaitses doktoritöö „Kool lapse subjektiivse heaolu allikana laste õiguste raamistikus: laste ja noorte täiskasvanute vaade“ Tartu Ülikoolis 2023. aasta suvel. Konkursi žürii hinnangul oli tema doktoritöö metodoloogiliselt tugev ja olemuselt klassikaline, kõrgetasemeline sotsioloogiline uurimus. Doktoritööd juhendas TÜ sotsiaalpoliitika kaasprofessor Dagmar Kutsar.

Eesti Sotsioloogide Liidu Paul Kenkmanni nimeline preemia on loodud tunnustamaks Eesti avalik-õiguslike ülikoolide doktorantide tulemuslikku ja kõrgetasemelist sotsioloogia-alast teadustööd. Preemiaga tunnustatakse ühtlasi Paul Kenkmanni silmapaistvat panust Eesti akadeemilise sotsioloogiaõppe algatamisel ja arendamisel. Preemiafond toetub annetustele ning laureaat saab lisaks diplomile 1000 euro suuruse preemia.

Konkursi üheksaliikmeline žürii, kuhu kuulusid Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli sotsiaalteadlased, tõstis esile konkursile esitatud tööde väga kõrget teaduslikku taset ning diplomi pälvis veel kolm doktoritööd. Kristi Paroni doktoritööd „Lapspatsiendi autonoomia. Otsides tasakaalu normatiivse ja suhetekeskse lähenemise vahel” (juhendaja kaasprofessor Dagmar Kutsar) kiideti oskusliku sotsioloogiliste ja õiguslikke perspektiivide integreerimise ja kõrge rakendusliku väärtuse eest. Janar Pekarevi doktoritööd „Sõjaline tehisintellekt ja autonoomsed relvasüsteemid: interdistsiplinaarne uurimus eetilistest, õiguslikest ja sotsioloogilistest aspektidest“ (juhendaja professor Veronika Kalmus) tõsteti esile väga uudse ja vähe uuritud teema interdistsiplinaarse uurimise eest. Simone Eelmaa stiili poolest eristuvat doktoritöö „Seksuaalse väärkohtlemise ühiskondlik määratlus” (juhendajad kaasprofessorid Maria Murumaa-Mengel ja Judit Strömpl) loob aga arusaadava sideme sotsioloogia ning õigusteaduse valdkonna teoreetiliste ja empiiriliste arutelude vahele. Preemia võitja välja kuulutamist on võimalik järele vaadata UTTV-s.

Eesti Sotsioloogide Liit tähistas 25. aastapäeva

Eesti Sotsioloogide Liit tähistas oma sünnipäeva 15. novembril toimunud konverentsiga „Eesti sotsioloogia eile ja täna: sotsioloogiaõpe Tartu Ülikoolis 35 ja Eesti Sotsioloogide Liit 25“. Et sel aastal saab 35 aastat sotsioloogiaõppe algusest Tartu Ülikoolis (ja Eestis üldse), oli tegemist kahekordse sünnipäevaga.

Foto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Juubelikonverentsil meenutati sotsioloogiaõppe ja sotsioloogiliste uuringute algusaegu, kuulutati välja esimese Paul Kenkmanni nimelise sotsioloogiaalase doktoritöö preemia laureaat ning tänati Eesti Sotsioloogide Liidu auliikmeid Jüri Kruusvalli, Marju Lauristini, Ene-Margit Tiitu, Liina-Mai Toodingut ja Peeter Vihalemma.

Konverentsi on võimalik järele vaadata UTTV-s, veebist on kättesaadav ka ürituse pildigalerii.

2025. aasta sotsiaalteadlaste aastakonverentsi eelinfo

Aeg:                                                     8.-9.mai 2025 (II päev põhipäev, I päev eelüritused)

Koht:                                                   Tallinna Tehnikaülikool, SOC maja ja Tudengimaja                            

Eesti sotsiaalteadlased kutsuvad osalema interdistsiplinaarsel konverentsil, mis keskendub inimese, tehnoloogia ja keskkonna vastastikustes mõjudes toimuvatele sotsiaalsetele muutustele. 

Viimase kümnendi jooksul on Eesti ühiskond ja maailm puutunud kokku mitmete suurte tehnoloogiliste transformatsioonidega – maailma andmestumine, automatiseeritud otsustamine, digilahenduste igapäevastumine ja tehisintellekti laiem kasutuselevõtt. Teisalt on oluliselt muutunud meie elukeskkonnad, nii globaalselt seoses kliima soojenemisega, kui ka igapäevaselt. Tehnoloogia mõju haridusele ja tööelule ning nutikad lahendused linnades, kodudes ja majanduselus, elukeskkonna kultuuriline mitmekesistumine ja jätkuv sotsiaal-majanduslik polariseerumine, mitmetest kriisidest tulenevad uued riskid on vaid mõned olulistest märksõnadest, mis inimese ja keskkonna vahelise suhte teisenemise ja kiireneva tehnoloogia arenguga seostuvad.

Konverentsil kutsume arutlema nende probleemide ja väljakutsete üle. Mida tähendab inimeseks olemine tehnoloogiliste murrangute ajastul? Mida nimetatud muutused tähendavad inimeste igapäevasele elule ning ühiskonna, majanduse ja riigi toimimisele? Milline on inimese ja organisatsioonide muutunud roll digimaastikul, tehnoloogiast küllastunud ja tehisintellekti ajastul? Kuivõrd on nende protsesside korral olnud tegemist murrangutega või katkestuste, paigalseisu või ebaõnnestunud transformatsioonidega? Kuidas inimeste ja organisatsioonide valmisolek, usaldus, riskitaju ja -valmidus loovad soodsa pinnase nendeks struktuurseteks transformatsioonideks? Kuivõrd tehnoloogilised muutused taastoodavad, vähendavad või võimendavad seniseid sotsiaalse ebavõrdsuse piire ja mustreid, teatud sotsiaalsete rühmade haavatavust? Millistes valdkondades on muudatused enam nähtavad ja väljendunud? Või vastupidi, millised on protsessid, mille toimimisloogikad on universaalsemad ning jäävad nendest muudatustest puudutamata? Millised olemasolevad või uued kontseptuaalsed, teoreetilised ja metodoloogilised raamistikud – traditsiooniliste sotsiaalteaduslike meetodite kõrval digitaalsed ja arvutuslikud lähenemised – võimaldavad meil neile küsimustele vastata? Millist eestikeelset sõnavara on meil vaja, et neid uusi ja seni jätkuvaid sotsiaalseid protsesse analüüsida ja mõista, interdistsiplinaarses koostöös?

Konverentsi formaat:

Ootame interdistsiplinaarsel konverentsil osalema kõiki, kes on seotud sotsiaal-, humanitaar- ja käitumisteaduste, avaliku halduse, riigi- ja majandusteaduste ning inseneri- ja arvutiteadustega. Oodatud on ettepanekud tavapärasteks konverentsi sessioonideks, ümarlaua diskussioonideks (nt arutelud, raamatute tutvustused), posterettekanneteks, jms. Samuti julgustame osalema loominguliste, kunstiliste ja eksperimentaalsete formaatidega, mis võimaldavad edasi anda ja arutleda tehnoloogiliste ja sotsiaalsete muutuste läbipõimunud ja keerukaid seoseid. Selleks loome võimalused nii sessioonide ajal, kui ka kohvi- ja lõunapauside ajal. Konverentsi töökeeleks on eesti keel, kuid soovi korral on oodatud ka ettepanekud ingliskeelseteks sessioonideks. Korraldajatel on õigus teha vajadusel programmi muudatusi. Ettepanekud konverentsi, sessioonideks, ümarlaudadeks, raamatuesitlusteks jms palume esitada hiljemalt 24. oktoobriks 2024.

Korraldajad:

Tallinna Tehnikaülikool, majandusteaduskond

Tallinna Tehnikaülikool, andmelabor

Eesti Sotsioloogide Liit

Korraldustoimkond:

Anu Masso, Marit Rebane, Liis Ojamäe, Kristin Semm, Jevgenia Gerassimenko

Koduleht:

https://taltech.ee/esak2025

Sessioonid esitada:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEZkOgWay2e7jmeJ8rF5olfX7GIojnQoADCLSCEnMQWxzMpA/viewform

Konverents „Eesti sotsioloogia eile ja täna: sotsioloogiaõpe Tartu Ülikoolis 35 ja Eesti Sotsioloogide Liit 25“

15. novembril Tartus toimuva konverentsiga tähistame 35 aasta möödumist sotsioloogiaõppe algusest Tartu Ülikoolis ning Eesti Sotsioloogide Liidu 25. sünnipäeva. Juubelikonverentsi raames saavad üle antud ka esimene professor Paul Kenkmanni nimeline sotsioloogiaalase doktoritöö preemia ning Eesti Sotsioloogide Liidu auliikmete aukirjad.

Üritusele on oodatud kõik Eesti sotsioloogid ja teised sotsiaalteadlased, Tartu Ülikooli sotsioloogia vilistlased läbi aegade, Tartu Ülikooli praegused sotsioloogiat pea- ja kõrvalerialana õppivad tudengid ning kõik teised sotsioloogiahuvilised. Seega palun levitage infot üritusest oma (kunagiste) kursusekaaslaste, tudengite, õppejõudude ja kolleegide seas lahkesti edasi.

Kava

11:00     Avamine – tervitussõnavõtud sotsiaalteaduste valdkonna dekaanilt Margit Kellerilt, ühiskonnateaduste instituudi juhatajalt Ragne Kõuts-Klemmilt ja empiirilise sotsioloogia professorilt Kairi Kasearult
11:15     Sotsioloogiaõppe algusest Tartu Ülikoolis – Professor Veronika Kalmus
11:45     Vilistlaste meenutusi sotsioloogiaõppe algusaegadest (Jüri Seilenthal, Margus Paas jt)
12:30     Paus
13:00     TÜ sotsioloogiaõppe eelajalugu: TRÜ sotsioloogia labor – Professor Peeter Vihalemm
13:30     TÜ sotsioloogiaõppe eelajalugu: TRÜ perelabor – Professor Ene-Margit Tiit
14:00     Akadeemik Ellu Saare pärandist Eesti sotsioloogias – Dotsent Triin Roosalu (TLÜ)
14:30     TÜ sotsioloogiaõppe lõpetaja statistiline portree – Dotsent Liina-Mai Tooding
15:00     Sotsioloogiaõpe nüüd ja praegu – Tänased üliõpilased
15:15     Paus
15:45     Sotsioloogia missioonist – Professor Marju Lauristin
16:15     professor Paul Kenkmanni nimelise sotsioloogiaalase doktoritöö preemia üle andmine ning Eesti Sotsioloogide Liidu auliikmete tänamine
17:30     Pidulik vastuvõtt

Päeva juhib sotsioloogia doktorant Sten Torpan.

Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut ja Eesti Sotsioloogide Liit.

Üritust toetab Eesti Teaduste Akadeemia.

Registreeru konverentsile

Eesti Sotsioloogide Liit (ESL) kutsub värskeid sotsioloogiadoktoreid kandideerima Paul Kenkmanni nimelisele doktoritöö preemiale

Preemia on mõeldud tunnustamaks Eesti avalik-õiguslike ülikoolide doktorantide tulemuslikku ja kõrgetasemelist sotsioloogia-alast teadustööd. Preemiaga tunnustatakse ühtlasi Paul Kenkmanni silmapaistvat panust Eesti akadeemilise sotsioloogiaõppe algatamisel ja arendamisel.  

Preemiale saavad kandideerida viimase kahe aasta jooksul (pärast 1. juulit 2022) Eesti avalik-õiguslike ülikoolide doktoriõppe lõpetanud isikud (sh need, kes on kaitsnud doktoritöö ühisjuhendamise lepingu alusel Eesti ja välisülikoolis).

Preemiale kandideerimiseks tuleb esitada vabas vormis sooviavaldus, milles on põhjendatud doktoritöö sobivust konkursile, ja link doktoritöö terviktekstile või töö pdf-versioon (mis sisaldab ka teadusartikleid).

Dokumendid saata hiljemalt 15. septembriks Eesti Sotsioloogide Liidule e-postiaadressil  esl.doktoritoopreemia@gmail.com.

Preemiakonkursil hinnatakse eelkõige preemiakandidaadi doktoritöö teaduslikku taset ja selle oodatavat mõju Eesti ühiskonna arengule.

Preemia antakse üle 15. novembril Eesti Sotsioloogide Liidu juubeliüritusel Tartus.

Eesti inimarengu aruande arutelu ja liidu aastakoosolek Tartus 17. aprillil

Avatud loeng ja arutelu „Sipelga sagin ja vaimne tervis“.  

17. aprill 2023 14:00–16:00 Lossi 36–205, Tartu   

Eesti inimeste vaimse tervise üle arutlevad Merike Sisask, Dagmar Kutsar, Mare Ainsaar, Veronika Kalmus ja Marju Lauristin.  

Arutelule järgneb Eesti Sotsioloogide Liidu aastakoosolek.  

Palume üritusele eelnevalt registreerudahttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3nNqo1zo1hnBOTyTo0ZqRqE39t9qFdsUiOTYiftZF9aIiPg/viewform?usp=sf_link  

Arutelule järgneb Eesti Sotsioloogide Liidu aastakoosolek.

Teaduste akadeemia kuulutab välja konkursi akadeemiku valimiseks sotsioloogia valdkonnas

This image has an empty alt attribute; its file name is TA.jpg

Eesti teaduste akadeemia on kuulutanud välja akadeemikute valimised järgmistes valdkondades:
• füüsika,
• arvuti- ja tehnikateadused,
sotsioloogia.

Akadeemikuks valitakse Eesti kodanikest teadlasi, kel on väljapaistvaid saavutusi uurimis- ja arendustöös ja kes on oluliselt arendanud teadust oma valdkonnas, ning väljapaistvaid Eesti loomeisikuid, kes on andnud olulise panuse Eesti vaimukultuuri.

Akadeemikud valib Eesti teaduste akadeemia üldkogu kandidaatide seast, kelle esitamise õigus on Eesti ülikoolide ning positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutuste teadusnõukogudel või nende funktsioone täitvatel esinduskogudel, teadusseltsidel, loomeliitudel ja Eesti teaduste akadeemia akadeemikutel.

Kandidaatide esitamise tähtajaks on 3. oktoober 2022.

Rohkem infot akadeemia kodulehelt.

NB! ERR Novaator tutvustab akadeemikukandidaate sotsioloogia alal 

Veronika Kalmuse tutvustus: https://novaator.err.ee/1608796918/akadeemikute-valimised-2022-kes-on-veronika-kalmus 

Ellu Saare tutvustus: https://novaator.err.ee/1608796942/akadeemikute-valimised-2022-kes-on-ellu-saar 

Eesti keeles ilmus ühiskondlikke nähtusi interdistsiplinaarselt käsitlev Serge Moscovici raamat „Jumalate loomise mehhanism: sotsioloogia ja psühholoogia“

Sotsiaalse ja kultuurilise konteksti vastastikuseid seoseid inimtegevusega uuriva Euroopa sotsiaalpsühholoogia tuntumaid esindajaid Serge Moscovici (1925–2014) visandas oma raamatus „Jumalate loomise mehhanism” massipsühholoogia teoreetilised alused, analüüsides selleks sotsioloogia klassikute töid. Tema käsitluse kohaselt ei juhi inimtegevust mitte ratsionaalsed kaalutlused, vaid kired. 

Raamatu esimeses osas vaatleb Moscovici üksikindiviidi allutamist kollektiivse teadvuse sundusele, teises karismaatiliste eestvedajate rolli ühiskondlike muutuste kujundajatena ja kolmandas teadmiste vahetamist suhtlemisprotsessides, mille käigus inimeste ootused, vajadused ja huvid realiseeruvad kollektiivse kujutlusvõime viljadena.

Kommunikatsiooniprotsesside osalisena on inimene samaaegselt nii reaalse kui ka hinnangute maailma asukas. 

Moscovici sõnul on inimeste kirgede poolt käigus hoitav ühiskond jumalate loomise mehhanism just seeläbi, et ta vormib eesmärke, mille nimel needsamad inimesed elavad ja surevad. 

Raamatu toimetaja Andu Rämmeri poolt koostatud mahukas järelsõnas heidetakse kiirpilk sotsiaalpsühholoogia ajalukku ja Moscovici rolli selles ning peatutakse pikemalt tema suurimal panusel, sotsiaalsete representatsioonide teoorial. 

Raamatu tõlkijateks on Iika Bramban ja Aija Sprivul-Dautancourt, kirjastas Tartu Ülikooli Kirjastus.

Eesti teaduste akadeemia üldkogul anti üle esimene Edgar Kanti medal sotsiaalteaduste valdkonnas

20. aprillil 2022. aastal toimus Tallinnas Eesti teaduste akadeemia üldkogu. Riigi peaprokurör Andres Parmas pidas üldkogul ettekande „Uued teadmised, arenevad tehnoloogiad ja juriidika“, akadeemik Urmas Varblane esines teemal „Milline on uus normaalsus maailmamajanduses?“.

Üldkogul anti üle esimene Edgar Kanti nimeline medal sotsiaalteaduste valdkonnas akadeemik Urmas Varblasele. Urmas Varblane pälvis tunnustuse suurepärase töö eest majandusteaduses. Tema säravate majandusteaduslike ideede ja tööde mõju ulatub tudengite õpetamisest üle panuse teaduskonna ja ülikooli arengusse kogu riigi tulevikku mõjutavate otsusteni. Geograafi, majandusteadlase ja Tartu ülikooli rektori Edgar Kanti nimeline medal on loodud 2020. aastal tunnustusena tänapäeva sotsiaalteadlastele.

Samuti anti üle kaks Eesti teaduste akadeemia medalit: endisele Eesti teadusagentuuri juhatuse esimehele Andres Koppelile ja endisele akadeemia kirjastuse juhile Virve Kurnitskile. Andres Koppel pälvis medali visa ja tulemusliku töö eest teadusleppe saavutamisel. Virve Kurnitskpälvis medali väsimatu töö eest akadeemia kirjastuse teadusajakirjade kvaliteedi hoidmisel.

Eesti Sotsioloogide Liit kuulub akadeemiaga assotsiatsioonilepingu alusel seotud teadusseltside ja ühenduste hulka. Akadeemia üldkogul esindas liitu juhatuse liige Rein Murakas.