Category Archives: Konkursid

Professor Paul Kenkmanni nimelise doktoritöö preemia esimene laureaat on Kadri Soo

Eesti Sotsioloogide Liit kuulutas konverentsil „Eesti sotsioloogia eile ja täna: sotsioloogiaõpe Tartu Ülikoolis 35 ja Eesti Sotsioloogide Liit 25“ välja esimest korda toimunud Paul Kenkmanni nimelise sotsioloogiaalase doktoritöö konkursi tulemused.

Preemia pälvis Kadri Soo, kes oli ka üks professor Paul Kenkmanni viimastest õpilastest, mis lisab konkursi tulemusele sümboolset tähendust. Kadri Soo kaitses doktoritöö „Kool lapse subjektiivse heaolu allikana laste õiguste raamistikus: laste ja noorte täiskasvanute vaade“ Tartu Ülikoolis 2023. aasta suvel. Konkursi žürii hinnangul oli tema doktoritöö metodoloogiliselt tugev ja olemuselt klassikaline, kõrgetasemeline sotsioloogiline uurimus. Doktoritööd juhendas TÜ sotsiaalpoliitika kaasprofessor Dagmar Kutsar.

Eesti Sotsioloogide Liidu Paul Kenkmanni nimeline preemia on loodud tunnustamaks Eesti avalik-õiguslike ülikoolide doktorantide tulemuslikku ja kõrgetasemelist sotsioloogia-alast teadustööd. Preemiaga tunnustatakse ühtlasi Paul Kenkmanni silmapaistvat panust Eesti akadeemilise sotsioloogiaõppe algatamisel ja arendamisel. Preemiafond toetub annetustele ning laureaat saab lisaks diplomile 1000 euro suuruse preemia.

Konkursi üheksaliikmeline žürii, kuhu kuulusid Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli sotsiaalteadlased, tõstis esile konkursile esitatud tööde väga kõrget teaduslikku taset ning diplomi pälvis veel kolm doktoritööd. Kristi Paroni doktoritööd „Lapspatsiendi autonoomia. Otsides tasakaalu normatiivse ja suhetekeskse lähenemise vahel” (juhendaja kaasprofessor Dagmar Kutsar) kiideti oskusliku sotsioloogiliste ja õiguslikke perspektiivide integreerimise ja kõrge rakendusliku väärtuse eest. Janar Pekarevi doktoritööd „Sõjaline tehisintellekt ja autonoomsed relvasüsteemid: interdistsiplinaarne uurimus eetilistest, õiguslikest ja sotsioloogilistest aspektidest“ (juhendaja professor Veronika Kalmus) tõsteti esile väga uudse ja vähe uuritud teema interdistsiplinaarse uurimise eest. Simone Eelmaa stiili poolest eristuvat doktoritöö „Seksuaalse väärkohtlemise ühiskondlik määratlus” (juhendajad kaasprofessorid Maria Murumaa-Mengel ja Judit Strömpl) loob aga arusaadava sideme sotsioloogia ning õigusteaduse valdkonna teoreetiliste ja empiiriliste arutelude vahele. Preemia võitja välja kuulutamist on võimalik järele vaadata UTTV-s.

Eesti Sotsioloogide Liit (ESL) kutsub värskeid sotsioloogiadoktoreid kandideerima Paul Kenkmanni nimelisele doktoritöö preemiale

Preemia on mõeldud tunnustamaks Eesti avalik-õiguslike ülikoolide doktorantide tulemuslikku ja kõrgetasemelist sotsioloogia-alast teadustööd. Preemiaga tunnustatakse ühtlasi Paul Kenkmanni silmapaistvat panust Eesti akadeemilise sotsioloogiaõppe algatamisel ja arendamisel.  

Preemiale saavad kandideerida viimase kahe aasta jooksul (pärast 1. juulit 2022) Eesti avalik-õiguslike ülikoolide doktoriõppe lõpetanud isikud (sh need, kes on kaitsnud doktoritöö ühisjuhendamise lepingu alusel Eesti ja välisülikoolis).

Preemiale kandideerimiseks tuleb esitada vabas vormis sooviavaldus, milles on põhjendatud doktoritöö sobivust konkursile, ja link doktoritöö terviktekstile või töö pdf-versioon (mis sisaldab ka teadusartikleid).

Dokumendid saata hiljemalt 15. septembriks Eesti Sotsioloogide Liidule e-postiaadressil  esl.doktoritoopreemia@gmail.com.

Preemiakonkursil hinnatakse eelkõige preemiakandidaadi doktoritöö teaduslikku taset ja selle oodatavat mõju Eesti ühiskonna arengule.

Preemia antakse üle 15. novembril Eesti Sotsioloogide Liidu juubeliüritusel Tartus.

Teaduste akadeemia kuulutab välja konkursi akadeemiku valimiseks sotsioloogia valdkonnas

This image has an empty alt attribute; its file name is TA.jpg

Eesti teaduste akadeemia on kuulutanud välja akadeemikute valimised järgmistes valdkondades:
• füüsika,
• arvuti- ja tehnikateadused,
sotsioloogia.

Akadeemikuks valitakse Eesti kodanikest teadlasi, kel on väljapaistvaid saavutusi uurimis- ja arendustöös ja kes on oluliselt arendanud teadust oma valdkonnas, ning väljapaistvaid Eesti loomeisikuid, kes on andnud olulise panuse Eesti vaimukultuuri.

Akadeemikud valib Eesti teaduste akadeemia üldkogu kandidaatide seast, kelle esitamise õigus on Eesti ülikoolide ning positiivselt evalveeritud teadus- ja arendusasutuste teadusnõukogudel või nende funktsioone täitvatel esinduskogudel, teadusseltsidel, loomeliitudel ja Eesti teaduste akadeemia akadeemikutel.

Kandidaatide esitamise tähtajaks on 3. oktoober 2022.

Rohkem infot akadeemia kodulehelt.

NB! ERR Novaator tutvustab akadeemikukandidaate sotsioloogia alal 

Veronika Kalmuse tutvustus: https://novaator.err.ee/1608796918/akadeemikute-valimised-2022-kes-on-veronika-kalmus 

Ellu Saare tutvustus: https://novaator.err.ee/1608796942/akadeemikute-valimised-2022-kes-on-ellu-saar 

Avalik konkurss tenuurisüsteemi töö- ja haridussotsioloogia professori ametikoha täitmiseks Tallinna Ülikoolis

Tallinna Ülikool on välja kuulutanud avaliku konkursi tenuurisüsteemi töö- ja haridussotsioloogia professori ametikoha täitmiseks. Eesmärgiga toetada vastava teadus- ja õppevaldkonna eestvedajaks kujunemist Tallinna Ülikoolis alustab valituks osutunud kandidaat töötamist tenuurisüsteemi professori ametikoha I karjääriastmel (kaasprofessor) ning liigub ametikoha II karjääriastmele (professor) läbi atesteerimise.

Ametikoht: Töö- ja haridussotsioloogia kaasprofessor (tenuurisüsteemi professori I karjääriaste)
Akadeemiline üksus: ühiskonnateaduste instituut
Akadeemiline suund: sotsioloogia suund
Ametikoht täidetakse 1. septembrist 2021

Ametikoha kirjeldust vt. 

Töö- ja haridussotsioloogia professor
https://www.tlu.ee/too–ja-haridussotsioloogia-kaasprofessor
Professor of Sociology of Work and Education
https://www.tlu.ee/en/associate-professor-sociology-work-and-education  

Euroopa Sotsiaaluuring sai riikliku teaduse populariseerimise auhinna

Euroopa Sotsiaaluuringut tunnustati riiklike teaduse populariseerimise auhindade jagamisel peapreemiaga kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“.

_DSC7117s

Euroopa Sotsiaaluuringu Eesti team – parim teaduse populariseerija 2015

Tartu Ülikooli vanemteaduri Mare Ainsaare poolt Eestis juhitavat projekti tõsteti esile tulemuste läbimõeldud ja laiaulatusliku populariseerimise eest. Euroopa Sotsiaaluuringu andmete põhjal publitseeritakse igal aastal 40–50 Eesti kohta käivat artiklit ja peatükki. ERR Novaatoris ilmus sel aastal ka sari “Fakte Euroopa sotsiaaluuringust”, mille raames tutvustati Euroopa Sotsiaaluuringu Eesti ühiskonda puudutavaid tulemusi.

_DSC7121s

Uued ülevaated on koostamisel. Vasakult Ave Roots, Mare Ainsaar, Mai Beilmann

Euroopa sotsiaaluuring on rahvusvaheline sotsiaalteaduslik võrdlusuuring, mille eesmärk on ühiskondade arengu seaduspärasuste uurimine. Lisaks ulatuslikule püsitemaatikale on erinevate küsitlusvoorude fookuses aktuaalsed lisateemad: näiteks 2014. aastal uuriti suhtumist sisserändajatesse ja inimeste tervist ning 2016. aastal on eriteemadeks sotsiaalne kaitse ja kliimamuutused.

 

Tartu Ülikooli sotsioloogia doktorandi populaarteaduslik artikkel sai auhinna

Tartu Ülikool ja ERRi portaal Novaator korraldasid artiklite konkursi “Kuidas minu teadus maailma paremaks muudab?”. Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi nooremteadur Mai Beilmann pälvis sotsiaalteaduste valdkonna parima loo tiitli oma artikliga “Kas ja kuidas meie väärtused kapitali loovad?”.

Konkursile esitatud populaarteaduslikke artikleid hindas žürii, kuhu kuulusid nelja teadusvaldkonna esindajad professor Mihkel Zilmer, professor Jaak Kikas, vanemteadur Andra Siibak ja dotsent Ene Kõresaar ning Postimehe ajakirjanik Priit Pullerits.

Žürii hinnangul osutus loodus- ja täppisteaduste valdkonnas parimaks tööks Ronald Väli “Naatrium – uustulnuk energeetikas?”. Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas kogus žüriilt enim punkte Andra Rummi artikkel “Kas argivestlus on kaootiline nagu puder ja kapsad?” ning sotsiaalteaduste valdkonnas eelpoolnimetatud Mai Beilmanni artikkel.

Konkursile saadetud populaarteaduslikud artiklid avaldati teadusuudiste portaalis  Novaator ja ajakirjas Universitas Tartuensis. Mai Beilmanni artiklit saab lugeda siit.

_DSC7143s

Mai Beilmann Euroopa Sotsiaaluuringu teabematerjale tutvustamas

Kai Maasoo võitis üliõpilaste riiklikul teadustööde konkursil esimese preemia

18. detsembril avaldati 2014. aasta üliõpilaste riikliku teadustööde konkursi tulemused. Terviseuuringute valdkonnas sai magistriõppe astmes 1. preemia sel kevadel Tartu Ülikooli sotsioloogia magistriõppe lõpetanud Kai Maasoo töö „Söömishäireid pooldavate internetilehekülgede külastajate kogemused” eest. Töö juhendajateks olid Kairi Talves ja Judit Strömpl. Konkursi tulemustega on võimalik tutvuda Eesti Teadusagentuuri koduleheküljel.

Pildil: Kairi Talves ja Kai Maasoo konkursi diplomitega

_SAM1715