Monthly Archives: October 2024

2025. aasta sotsiaalteadlaste aastakonverentsi eelinfo

Aeg:                                                     8.-9.mai 2025 (II päev põhipäev, I päev eelüritused)

Koht:                                                   Tallinna Tehnikaülikool, SOC maja ja Tudengimaja                            

Eesti sotsiaalteadlased kutsuvad osalema interdistsiplinaarsel konverentsil, mis keskendub inimese, tehnoloogia ja keskkonna vastastikustes mõjudes toimuvatele sotsiaalsetele muutustele. 

Viimase kümnendi jooksul on Eesti ühiskond ja maailm puutunud kokku mitmete suurte tehnoloogiliste transformatsioonidega – maailma andmestumine, automatiseeritud otsustamine, digilahenduste igapäevastumine ja tehisintellekti laiem kasutuselevõtt. Teisalt on oluliselt muutunud meie elukeskkonnad, nii globaalselt seoses kliima soojenemisega, kui ka igapäevaselt. Tehnoloogia mõju haridusele ja tööelule ning nutikad lahendused linnades, kodudes ja majanduselus, elukeskkonna kultuuriline mitmekesistumine ja jätkuv sotsiaal-majanduslik polariseerumine, mitmetest kriisidest tulenevad uued riskid on vaid mõned olulistest märksõnadest, mis inimese ja keskkonna vahelise suhte teisenemise ja kiireneva tehnoloogia arenguga seostuvad.

Konverentsil kutsume arutlema nende probleemide ja väljakutsete üle. Mida tähendab inimeseks olemine tehnoloogiliste murrangute ajastul? Mida nimetatud muutused tähendavad inimeste igapäevasele elule ning ühiskonna, majanduse ja riigi toimimisele? Milline on inimese ja organisatsioonide muutunud roll digimaastikul, tehnoloogiast küllastunud ja tehisintellekti ajastul? Kuivõrd on nende protsesside korral olnud tegemist murrangutega või katkestuste, paigalseisu või ebaõnnestunud transformatsioonidega? Kuidas inimeste ja organisatsioonide valmisolek, usaldus, riskitaju ja -valmidus loovad soodsa pinnase nendeks struktuurseteks transformatsioonideks? Kuivõrd tehnoloogilised muutused taastoodavad, vähendavad või võimendavad seniseid sotsiaalse ebavõrdsuse piire ja mustreid, teatud sotsiaalsete rühmade haavatavust? Millistes valdkondades on muudatused enam nähtavad ja väljendunud? Või vastupidi, millised on protsessid, mille toimimisloogikad on universaalsemad ning jäävad nendest muudatustest puudutamata? Millised olemasolevad või uued kontseptuaalsed, teoreetilised ja metodoloogilised raamistikud – traditsiooniliste sotsiaalteaduslike meetodite kõrval digitaalsed ja arvutuslikud lähenemised – võimaldavad meil neile küsimustele vastata? Millist eestikeelset sõnavara on meil vaja, et neid uusi ja seni jätkuvaid sotsiaalseid protsesse analüüsida ja mõista, interdistsiplinaarses koostöös?

Konverentsi formaat:

Ootame interdistsiplinaarsel konverentsil osalema kõiki, kes on seotud sotsiaal-, humanitaar- ja käitumisteaduste, avaliku halduse, riigi- ja majandusteaduste ning inseneri- ja arvutiteadustega. Oodatud on ettepanekud tavapärasteks konverentsi sessioonideks, ümarlaua diskussioonideks (nt arutelud, raamatute tutvustused), posterettekanneteks, jms. Samuti julgustame osalema loominguliste, kunstiliste ja eksperimentaalsete formaatidega, mis võimaldavad edasi anda ja arutleda tehnoloogiliste ja sotsiaalsete muutuste läbipõimunud ja keerukaid seoseid. Selleks loome võimalused nii sessioonide ajal, kui ka kohvi- ja lõunapauside ajal. Konverentsi töökeeleks on eesti keel, kuid soovi korral on oodatud ka ettepanekud ingliskeelseteks sessioonideks. Korraldajatel on õigus teha vajadusel programmi muudatusi. Ettepanekud konverentsi, sessioonideks, ümarlaudadeks, raamatuesitlusteks jms palume esitada hiljemalt 24. oktoobriks 2024.

Korraldajad:

Tallinna Tehnikaülikool, majandusteaduskond

Tallinna Tehnikaülikool, andmelabor

Eesti Sotsioloogide Liit

Korraldustoimkond:

Anu Masso, Marit Rebane, Liis Ojamäe, Kristin Semm, Jevgenia Gerassimenko

Koduleht:

https://taltech.ee/esak2025

Sessioonid esitada:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEZkOgWay2e7jmeJ8rF5olfX7GIojnQoADCLSCEnMQWxzMpA/viewform

Konverents „Eesti sotsioloogia eile ja täna: sotsioloogiaõpe Tartu Ülikoolis 35 ja Eesti Sotsioloogide Liit 25“

15. novembril Tartus toimuva konverentsiga tähistame 35 aasta möödumist sotsioloogiaõppe algusest Tartu Ülikoolis ning Eesti Sotsioloogide Liidu 25. sünnipäeva. Juubelikonverentsi raames saavad üle antud ka esimene professor Paul Kenkmanni nimeline sotsioloogiaalase doktoritöö preemia ning Eesti Sotsioloogide Liidu auliikmete aukirjad.

Üritusele on oodatud kõik Eesti sotsioloogid ja teised sotsiaalteadlased, Tartu Ülikooli sotsioloogia vilistlased läbi aegade, Tartu Ülikooli praegused sotsioloogiat pea- ja kõrvalerialana õppivad tudengid ning kõik teised sotsioloogiahuvilised. Seega palun levitage infot üritusest oma (kunagiste) kursusekaaslaste, tudengite, õppejõudude ja kolleegide seas lahkesti edasi.

Kava

11:00     Avamine – tervitussõnavõtud sotsiaalteaduste valdkonna dekaanilt Margit Kellerilt, ühiskonnateaduste instituudi juhatajalt Ragne Kõuts-Klemmilt ja empiirilise sotsioloogia professorilt Kairi Kasearult
11:15     Sotsioloogiaõppe algusest Tartu Ülikoolis – Professor Veronika Kalmus
11:45     Vilistlaste meenutusi sotsioloogiaõppe algusaegadest (Jüri Seilenthal, Margus Paas jt)
12:30     Paus
13:00     TÜ sotsioloogiaõppe eelajalugu: TRÜ sotsioloogia labor – Professor Peeter Vihalemm
13:30     TÜ sotsioloogiaõppe eelajalugu: TRÜ perelabor – Professor Ene-Margit Tiit
14:00     Akadeemik Ellu Saare pärandist Eesti sotsioloogias – Dotsent Triin Roosalu (TLÜ)
14:30     TÜ sotsioloogiaõppe lõpetaja statistiline portree – Dotsent Liina-Mai Tooding
15:00     Sotsioloogiaõpe nüüd ja praegu – Tänased üliõpilased
15:15     Paus
15:45     Sotsioloogia missioonist – Professor Marju Lauristin
16:15     professor Paul Kenkmanni nimelise sotsioloogiaalase doktoritöö preemia üle andmine ning Eesti Sotsioloogide Liidu auliikmete tänamine
17:30     Pidulik vastuvõtt

Päeva juhib sotsioloogia doktorant Sten Torpan.

Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut ja Eesti Sotsioloogide Liit.

Üritust toetab Eesti Teaduste Akadeemia.

Registreeru konverentsile